Informace o nejdůležitějších usneseních zastupitelstva města ze zasedání dne 16.12.2021

• zastupitelstvo schválilo rozpočet města s příjmy a výdaji ve výši 134 milionů Kč. Největší výdajové položky na straně investic jsou nákup hotelu Budka a pak rekonstruce a rozšíření hasičárny na Klánovické.

• od 1.1.2022 zdraží vodné a stočné ze 117,32 Kč na 127,95 Kč. jedná se tedy o zdražení o 9%. Drtivá část zdražení jde na vrub skokovému růstu cen elektřiny (používají ji čerpadla v soustavě) a nárůstu cen vody, kterou nám prodává PVK z Káraného.

Mohutné investice, které město v posledních letech provádělo do vodohospodářské soustavy a převzetí jejího provozování městskými Technickými službami vedly k tomu, že ze ztráty vody ve výši 45% v roce 2015 jsme se letos dostali těsně pod 10%.

Zkuste si představit, kolik by činilo vodné a stočné, kdybychom měli dnes na vodovodu ztráty jako v roce 2015 …

• odpady pro příští rok naopak nezdraží, takže se ohledem na inflaci se reálně zlevňuje. Tento krok je možný jen díky tomu, že jsme v minulých letech provedli přípravu na změnu celého systému nakládání s odpady v ČR. Přesto všechno je zřejmé, že do budoucna právě tyto náklady porostou.
  • zastupitelstvo schválilo zařazení rekonstrukce budovy A do zásobníku projektů města a tím i podání žádosti na Ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci na tuto akci, jejíž náklady dosáhnou cca 40 milionů Kč
  • zastupitelstvo schválilo start projektu participativního rozpočtu, který umožní obyvatelům Úval přímo navrhovat projekty, které by si přáli zrealizovat pro zlepšení života ve svých čtvrtích a získávat pro ně podporu od svých sousedů. Tyto projekty pak zrealizuje a zaplatí město z kapitolu rozpočtu, která bude pro participativní projekty vyhrazena. Sběr projektů začne již příští rok v létě, samotná realizace projektů pak v roce 2023.

Tento projekt byl dlouhodobě prosazován kolegy ze spolku PRO Úvaly, věřím, že bude pro obyvatele města přínosem.

Petr Borecký, starosta