Jak jsme na tom v Úvalech s kryty civilní ochrany?

V posledních dnech jsme na radnici obdrželi nemálo vašich dotazů týkajících se krytů CO v Úvalech. Diskuse se vedou i na sociálních sítích. Intenzita dotazů vzrostla zejména poté, kdy ruský prezident Vladimir Putin uvedl jaderné síly Ruska do stavu zvýšené pohotovosti.

V této souvislosti bych rád uvedl, že nemám k dispozici žádné informace o tom, že by hrozil přímý konflikt mezi zeměmi NATO a Ruskem – obě strany si dávají velký pozor, aby se do něj nedostaly. Rozumím obavám mnohých z vás, ale přesto říkám: nebojte se, nejhorší smrt je ta z leknutí …

Ale jak na tom tedy v Úvalech s kryty CO jsme?

V Úvalech máme kryt civilní ochrany jeden. Nachází se pod budovou současné pošty a fitcentra Mamut na Náměstí Svobody č.p. 1452. Vybudován byl v letech 1988 – 1990. O tomto krytu kolovaly různé zvěsti, jako že je z poloviny zatopen vodou atd.

Není to pravda. Kryt je v poměrně slušném stavu, je suchý, jeho zařízení jsou z větší části funkční, byť svojí technologickou úrovní odpovídají době svého vzniku. Kryt je schopen dle našeho odhadu pojmout krátkodobě cca 400 osob, což je cca 5% obyvatel Úval.

Jak to v krytu vypadá, si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

Petr Borecký, starosta města