Meditační a oddychová zahrada při základní škole v Úvalech

Meditační zahrada vznikla s cílem vytvořit prostor sloužící především žákům základní školy a jejich rodičům, případně také obyvatelům města Úvaly. Jedná se o plochu malého měřítka v severní části školního areálu, která je během dne volně přístupná přes západní branku. Plocha je rozdělena na tři harmonicky vyvážené části – 1/ pochozí a pobytovou štěrkovou plochu s dekorativním ornamentem v podobě soustředných kruhů ze žulových kostek, 2/ trávník a 3/vegetační lemy z převážně stálezelených keřů (vazba na stín a lokální podmínky), okrasných trav a trvalek. Vzhledem k významnému celodennímu zástinu je nutné prostor optický „rozsvítit“, čehož je dosaženo použitím rostlinných druhů s lesklými či panašovanými listy, bílými květy a střídáním jejich textur. Výsledkem je tak „zelená oáza“ jako místo pro odpočinek pod korunou solitérního stromu. Mobiliář je použit dvojího typu – jedná se o lavičku s opěradlem a přenosná krychlová sedátka, volně rozmístěná v rámci celé štěrkové plochy. Voda jako důležitý element prostoru se v zahradě objevuje jako statická hladina v rámci velké kovové mísy, odrážející oblohu a sloužící jako pítko pro ptáky. Celkovou atraktivnost prostoru zvyšuje i cenný výhled na barokní kostel a blízkost potoku Výmoly.