Revitalizace vodních ekosystémů v povodí Výmoly

Projekt řešil stávající stav a návrhnul nová opatření s ohledem na požadavky protipovodňových opatření, zájmy ochrany životního prostředí a ekonomickou efektivitu. Na projekt byla poskytnuta podpora na spolufinancování z prostředků Středočeského kraje ze Státního fondu životního prostředí a zemědělství

Název projektu – investiční akce Revitalizace vodních ekosystémů v povodí Výmoly
Náklady projektu

949 850 Kč včetně DPH

Dotace  ve výši 95% činí 902 358 Kč včetně DPH

Termín realizace březen 2015 – prosinec 2015
Nositel projektu (odbor, osoba) Odbor životního prostředí a územního rozvoje
Stručný popis

Studie Revitalizace vodních ekosystémů v povodí Výmoly byla rozdělena na dvě etapy, které na sebe navazují:

1. etapa – Identifikace lokálních povodňových rizik v povodí
  2. etapa – Návrh revitalizačních a nápravných opatření

Cílem studie bylo vyhodnocení stávajícího stavu, v současnosti navržených opatření a návrh nových opatření s ohledem na požadavky protipovodňových opatření, zájmy ochrany životního prostředí a ekonomickou efektivitu navržených opatření.

Podrobný popis (zejména zdůvodnění s ohledem na potřeby města, rozsah projektu, etapizace, …)

Předmětem projektu bylo provedení inženýrských, průzkumných a projektových prací pro zvýšení ochrany území v povodí Výmoly před následky povodňových průtoků v rozsahu dle mapové přílohy. Studie proveditelnosti vyřešila identifikaci lokálních povodňových rizik a následně navrhla opatření na zvýšení ochrany sídel v povodí toku Výmola.

V 1.etapě se jednalo především o průzkumné a inženýrské práce, kdy na základě těchto podkladů se provedla celková analýza a identifikace všech významných povodňových rizik v povodí. Součástí je i rešerše připravenosti jednotlivých obcí.

V 2. etapě jsou identifikovány lokality pro navržení vytvoření retenčních prostorů, zpomalení povrchového odtoku a vytvoření podmínek pro neškodný přirozený rozliv toků. Studie slouží jako komplexní podklad pro realizaci výše uvedených opatření.

Rozpracovanost leden 2015 – proběhlo výběrové řízení na Zpracování studie proveditelnosti revitalizace vodních ekosystémů v povodí Výmoly – zadržení vody v krajině

Z důvodu administrativní chyby bylo vyhlášeno opakované řízení.

březen 2015 – výběr nejvhodnější nabídky

srpen 2015 – ukončená 1. etapa

listopad 2015 – připomínkování konceptu studie

prosinec 2015 – předání studie, ukončení