Vážné problémy na železnici ve Středočeském kraji

Ve středních Čechách a v Praze je vlivem sněhové kalamity v rámci regionální dopravy částečně omezen provoz některých spojů. Provoz na všech tratích je zachován, byť s delšími intervaly. Tam, kde je souběh dvou linek, je vždy jedna zachována, aby se cestující dostali, kam potřebují.

Operativní změny v dopravní obslužnosti jsou vyvolány jak komplikacemi na infrastruktuře, tak poruchami vozidel způsobenými velkým množstvím prachového sněhu. U jednotek CityElefant, které zajišťují většinu příměstských linek kolem Prahy, je evidována část odstavených vozidel z důvodu poruchy elektroinstalace, do které vnikají drobné krystaly zmrzlé vody.

Běžně se sníh do elektroniky nedostane, problémem je pouze jemný prachový sníh, který letos napadl ve velkém množství a proniká dovnitř skrze výdechy chlazení, kde roztaje a způsobí zkrat. Tato závada postihla více než třetinu všech jednotek ve Středočeském kraji.

Jednotky jsou odstavovány do temperovaných hal, kde se pracuje na odstranění vzniklých závad a vozidla se budou postupně vracet do provozu. První již během dneška. Probíhají jednání také s výrobcem o možné konstrukční změně výdechů chlazení. Ta by mohla spočívat v úpravě vnější strany žaluzií pro zvýšení ochrany elektroinstalace.

Cestujícím se velmi omlouváme za komplikace, aktuální informace k provozu mohou sledovat na webu Pražské integrované dopravy.

V závislosti na vývoji situace lze předpokládat další změny od příštího týdne.

Dopravní opatření do 12. února 2021

Všechny vlaky v rámci Pražské integrované dopravy vedené jednotkami 471 pojedou pouze v jedné soupravě.

• na trati 011 nepojedou vlaky linky S7 v úseku Praha hl.n. – Český Brod a opačně, jedná se o vlaky čísel 88XX).
  • na tratích 060 a 011 nepojede Os 8812 v úseku Nymburk hl.n. – Praha hl.n., vlak Os 8812 bude výchozí z železniční stanice Praha hl.n.
  • na trati 221 nepojedou vlaky Os 9100 (Říčany – Praha hl.n.) a Os 9167 (Praha hl.n. – Říčany)